Vyberte si správné rybářské oblečení
Alfred Wainwright – britský chodec, autor průvodců a ilustrátor jednou řekl: Neexistuje špatné počasí, pouze nevhodné oblečení.
Starý idiom říká: Špatné počasí vypadá přes okno vždycky hůř – a já osobně s tím souhlasím. Víte, jsou i dny, kdy je zima a déšť padá tak silně, že je téměř nemožné vystoupit z auta. Pocit, že jste naživu, je na druhou stranu mnohem silnější, když se seberete a stojíte venku uprostřed živlů počasí při jejich působivém rozmaru. V dnešní době opravdu oceníte vhodné oblečení.
A zaokrouhleme to ještě jedním idiomem, než přejdeme k technickým vysvětlením. Tentokrát od dánského kreslíře, spisovatele, malíře Storma P: Říkám, že musíte být rádi za vzduch, dokud ho můžete dýchat.
Správné a špatné oblečení
Předpokládám, že velmi mnoho lidí loví v oblečení, které se k tomuto účelu nehodí. A z mé zkušenosti to dělají, protože nikdy nezkoušeli jiné nebo jim to nebylo řečeno. Předpokládám naopak, že většina lidí, kteří si vyzkoušeli rybaření ve správném oblečení, to bude dělat i v budoucnu.
Například prodyšná bunda má jen velmi malý účinek, pokud pod ní není vrstva oblečení odvádějící pot. To znamená, že není důvod utrácet mnoho peněz za dobrou bundu, pokud není koupeno funkční spodní prádlo a střední vrstva zároveň. Snažím se nemyslet na to, kolikrát jsem viděl rybáře oblečené v prodyšných broďácích a bundách, džínách a bavlněných košilích zároveň.
Speciální požadavky
Proč se vůbec zajímat o speciální rybářské oblečení, když už existuje tolik jiného oblečení? Ano, je to velmi jednoduché. Protože při rybaření je oblečení vystaveno mnohem více, než k čemu je běžné oblečení určeno. A mnohem více i jiným věcem, než k čemu je určeno tradiční outdoorové oblečení. Pro rybáře je běžnější šlapat vlastní cestou, než následovat stopy ostatních. A při přechodu na nedotčenou rybářskou vodu vede cesta často běžným náhonem, lesem a kráterem, což končí větším opotřebením oblečením než při procházce po zaběhnuté lesní cestě.
3-vrstvý princip
3-vrstvý princip je jednoduchý a dobře funkční systém, kde jsou různé vrstvy oblečení spojené pro optimální pohodlí. Prodyšná bunda například nemá žádný účinek, pokud vrstva oblečení pod ní neodvádí pot. Není také důvod kupovat si drahou bundu a nekupovat funkční prádlo a střední vrstvu zároveň.
Cíle s principem 3 vrstev
Cílem je vytvořit „oděvní termostat“, který vás udrží v teple a suchu – při náročných povětrnostních podmínkách. Je důležité udržovat tělo v suchu, aby nedošlo k prochladnutí. Proto je nezbytné používat:
- spodní prádlo, které je těsné a odvádí pot (1. vrstva)
- střední vrstva (2. vrstva), která je určena pro různé úrovně aktivity a izolační nároky
- skořepina (3d vrstva), která je zaměřena na ochranu proti dešti, větru, vlnám, plískanici, sněhu a dalším.
1. vrstva – spodní prádlo
Existují dvě možnosti výběru první vrstvy. Syntetické nebo přírodní. Syntetické prádlo se vyrábí z polyesteru a je nejvíce využíváno při vysoké aktivitě. Polyester je odolnější než merino vlna. Merino vlna je dnes nejoblíbenějším materiálem mezi ostatními přírodními materiály – a vůbec. Poskytuje regulaci teploty tím, že uvolňuje teplo a zabraňuje ochlazování pokožky. Vlna nás udržuje v teple / dodává energii bez ohledu na to, zda je mokrá nebo suchá. Technicky vysvětleno, pot/pára se transportuje z pokožky a přes spodní prádlo na vnější stranu. Pak je to knotové pryč.
Schopnost regulovat teplo umožňuje používat spodní prádlo z merino vlny bez ohledu na roční období. Dobrým tipem při používání spodního prádla je prát ho co nejméně, abyste prodloužili životnost všech dobrých vlastností na co nejdelší dobu. Pověšení prádla venku má čisticí účinek – neméně v mrazivém počasí.
2. vrstva – izolace
Fleece je nejpoužívanějším materiálem pro střední vrstvu, protože má měkkou nopovou strukturu, která dokáže mezi vlákna vázat hodně vzduchu – a je to vzduch, který udržuje teplo. Navíc může absorbovat a transportovat ven nadměrný pot a páru. A rychle schne.
Fleece je obvykle vyroben z polyesteru a často má obal z recyklovaného plastu. V dnešní době existuje mnoho druhů a kvalit fleecu. Rozdíl mezi dobrým a méně kvalitním fleecem je především v tom, kolik vzduchu se v materiálu dokáže zachytit a jak teplý je při použití. Navíc se na levnějším rounu často více žmolkuje než na dražším a levnější rouno vypadá dříve opotřebovaněji.
Americký Polartec je jedním z předních výrobců rouna na trhu a téměř všechny známé značky vyrábějí technické střední vrstvy s použitím rouna Polartec. Fleecové materiály Polartec jsou známé svým vysokým poměrem tepla k hmotnosti, vysokým odvodem vlhkosti, prodyšností a velmi vysokou kvalitou.
Střední vrstvu je možné najít ve vlně, která je velmi dobrou izolací, ale na druhou stranu ve srovnání s fleecem zatěžuje a za mokra pomalu schne.
Nakonec jsou střední vrstvy se syntetickými vlákny – někdy nazývané syntetické prachové peří. Vytváří vzduchový prostor mezi tělem a bundou/kalhoty, vyrovnává mikroklima a udržuje teplo. A je to nejteplejší střední vrstva. Materiál je stále teplý, když je mokrý. PrimaLoft je jedním z nejznámějších nových typů materiálů, ale na trhu je mnoho dalších.
3. vrstva – voděodolná
Ochrana před přírodními živly - deštěm, sněhem a větrem, je nejdůležitější misí pro třetí vrstvu. Je velmi důležité pochopit, že prodyšné oblečení odvádí pot jako vlhkost, nikoli v tekutém stavu. Proto je důležité vědět, jak spodní vrstvy používat. Pokud je na vnitřní straně skořepiny kondenzace, může se zdát, že vnější materiál není těsný.
Vnější vrstva se někdy nazývá tvrdá skořápka. Může se lišit v použití a vzhledu, ale vyrábí se podle stejné základní konstrukce. Tvrdý plášť má minimálně dva a často tři prvky: Vnější materiál, voděodolnou vrstvu a volitelně třetí vrstvu.
Vnější materiál sám o sobě není voděodolný. Jeho funkcí je odolávat opotřebení, které přichází zvenčí. Kromě toho je vnější materiál často impregnován, aby se zabránilo nasáknutí vody. Impregnace není důležitá pro voděodolnost, ale pro prodyšnost a pohodlí. Pokud svrchní materiál navlhne, oblečení ztěžkne a bude méně prodyšné, protože mokrá vrstva neumožní volný průchod tepla a vlhkosti produkované tělem – bez ohledu na membránu. Proto je důležité skořápkové oblečení impregnovat, když příliš rychle nasákne vodou: pro zachování prodyšnosti a pohodlí.
Voděodolná vrstva – membrána nebo zátěr – která je umístěna na zadní straně svrchního materiálu, činí oděv voděodolným.
Třetí vrstva chrání membránu zevnitř. Velmi levné voděodolné oblečení nemá třetí vrstvu, a proto je odolnost proti opotřebení velmi nízká. Třetí vrstva může být vyrobena mnoha různými způsoby. Materiál uvnitř může být nalepen na membránu, což má za následek relativně lehký produkt. Říká se jim 3-play produkty nebo skořepinové bundy a skořepinové kalhoty. Alternativně je volná podšívka, která stále chrání membránu. Výsledkem je o něco těžší produkt, ale zároveň nositelnější produkt.
Důležitá slova
Než začneme s podrobnějším popisem, je dobré znát několik slov. Nezáleží na slovech, technické vysvětlení může být kvůli komplikovanému tématu příliš dlouhé - zvláště pokud je hluboké a důkladné. Zde jsou pouze věci, které pro vás opravdu něco znamenají, když stojíte venku a chytáte ryby.
Membrány a povlaky
Bez ohledu na to, zda je výrobek vyroben s membránou nebo zátěrem, slouží k tomu, aby byl výrobek voděodolný a prodyšný. Existuje mnoho výrobců obou, přičemž Gore-tex patří k těm známějším.
Povrchová úprava
Když je bunda úplně nová, můžete vidět, jak se voda v kapkách odpuzuje z povrchu tak rychle, jak na bundu přichází. Tento efekt dodává bundě povrchová úprava – a ta nemá nic společného s voděodolností bundy. Povrchová úprava se postupem času ztrácí a bunda může nasáknout vodou. V tomto případě může pomoci impregnace.
Tlak vodního sloupce
Tlak vodního sloupce udává, jak velkému tlaku vody může materiál odolat, než do něj voda pronikne. Výrobek s tlakem vodního sloupce nad 1500 mm lze nazvat vodotěsný. Míry se neuvádí na celý výrobek, ale na látku, ze které je výrobek vyroben. Na řasení, podlepení švů, švech a dalších exponovaných místech se toto neměří. To znamená, že výrobek může mít vysokou odolnost proti tlaku vodního sloupce, ale řasení nemusí být nutně voděodolné.
Prodyšnost
Prodyšné materiály umožňují prostup potu, takže jej lze odvádět od těla. Je důležité vědět, že je ve formě páry (molekuly vzduchu) a ne kapky potu. Prodyšnost je často chápána jako vlastnost technického oblečení a pokročilých membrán, ale najdeme ji také u vlny a dalších přírodních produktů.
Prodyšnost se měří rychlostí páry procházející látkou. Míra prodyšnosti je g/m2/24h. To znamená, kolik gramů potu na m2 látky za 24 hodin.
Velký hříšník
Kromě zvláštního opotřebení nošením v křovinách a podobně je mnoho rybářského oblečení vystaveno slané vodě – a často ve velkém množství. Slaná voda dokáže všechno poškodit a oblečení není výjimkou. Obzvláště břehový rybolov v bahně je náročný na oblečení, pokud není speciálně vyvinuto pro sportovní rybolov ve slané vodě.
Látka i membrána jsou ovlivněny solí, ale často lze první známky slabosti vidět na volných částech oblečení, jako jsou knoflíky, přezky, zipy a podobné části. S ohledem na tyto znalosti je jasné, že je velmi dobrý nápad opláchnout své rybářské oblečení ve sladké vodě, pokud bylo v kontaktu s velkým množstvím slané vody.
Trochu nuda
Je jen málo rybářů, kteří mají velký zájem o šití, knoflíky a zipy, když shánějí novou rybářskou bundu. Ale možná by to měli udělat? Protože téměř vždy jsou problémy na prvním místě ve volných částech saka nebo bundy. Může být obtížné zjistit, kdy je kvalita pro různé části dostatečně dobrá, a pokud ne, můžete požádat o pomoc personál obchodu. Měli byste vědět, zda zipy odolávají slané vodě, zda jsou šití dostatečně vyztužené v exponovaných částech nebo zda plastové části odolávají mrazu.
Impregnace a údržba
Je důležité přečíst si pokyny k oblečení. Je velký rozdíl v tom, čemu mohou být různé materiály a membrány vystaveny. Obecně by se ale většina technického oblečení měla prát šetrněji než běžné oblečení s jemným pracím práškem nebo speciálními přípravky.
Bez ohledu na praní je pro dlouhou životnost nezbytné, aby se opláchl ve sladké vodě, pokud byl vystaven slané vodě nebo skutečné špíně, jako je například bláto. Dále je důležité, abyste mokré rybářské oblečení pověsili k sušení, jakmile budete po rybářské výpravě doma. Již po jednom dni se na mokré bundě v pytli začíná objevovat plíseň.
Pokud povrch na voděodolném rybářském oblečení ztrácí svůj vodoodpudivý účinek, pak je čas na jeho impregnaci. Existují na to dva způsoby: nástřik na oděv zvenčí nebo tzv. wash-in-product, který se pere v pračce. Velký rozdíl u těchto dvou metod je v tom, že sprej impregnuje pouze tam, kde je to nutné – i na oděvy zvenčí, kde prací prostředek impregnuje i vnitřek oděvu, kde je umístěna membrána. V mnoha případech způsobí snížení prodyšnosti. Existují některé typy výrobků, které nemohou tolerovat použití pracích prostředků.
Chemikálie v oblečení
Je příjemné udržet vítr a vodu pryč. Bohužel v těchto obalech jsou často chemikálie jako PFC. PFC jsou průmyslový perfluor nebo polyfluor, které se často používají při voděodolné povrchové úpravě outdoorového oblečení, stanů, batohů a chemikálií na obuv. PFC mohou být zdraví škodlivé a mohou způsobit onemocnění ledvin a rakovinu varlat. PFC jsou méně rozložitelné a jsou přenášeny močí, lidským mateřským mlékem a krví k plodu. To znamená, že se snadno hromadí. Zdraví škodlivý perfluoroktankarboxylát (PFOA) může například zůstat v krvi po mnoho let.
Greenpeace zveřejnilo v létě 2016 výsledek vzduchových sond z obchodů prodávajících outdoorové oblečení. Sondy uvádějí, že množství PFC v prodejnách outdoorového oblečení je 60x vyšší než v běžných obchodech. V uzavřených místnostech až 1000x vyšší než venku. Škodlivé látky nejsou při výrobě nutné a mnoho společností plánuje jejich postupné vyřazení, zatímco některé firmy již používání chemikálií upustily.